Poradnik rekrutacyjny

Pomimo, iż możemy znaleźć w Internecie wiele porad na temat jak skutecznie szukać pracy oraz co powinno zawierać CV Polacy nadal nie radzą sobie zbyt dobrze w tych kwestiach. Dlatego jeśli zależy Tobie na znalezieniu dobrego miejsca pracy, starannie przyłóż się do rozmowy kwalifikacyjnej!

Żelazna zasada nie kłam w CV
Nigdy, ale to przenigdy nie kłam w CV. Nawet nie wiesz jak łatwo sprawdzić np. czy znasz dany język i w jakim stopniu znasz język obcy. Kłamstwo ma krótkie nogi szybko się wyda. Lepiej przyznać się, że znasz język obcy średnio i opowiedz, jak zamierzasz nadrobić dane zaległości. Rekruter może sprawdzić również, czy na pewno masz dyplomy uczelni, które wskazałeś w swoim CV.

Co po wysłaniu CV?
Na samym początku jeśli potencjalna firma zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną zorientuj się czym się zajmuje. Sprawdź jak długo prosperuje na rynku, jakie sprzedaje produkty i jakich ma klientów. Niby wszystko wydaje się takie oczywiste? Niezupełnie. Większość osób szukających pracy wysyła w ciągu dnia tyle aplikacji, że często gęsto nie pamięta na jakie stanowiska pracy. Ogromnym błędem jest pytanie się rekruterów, aby nam przypomnieli na jakie stanowisko była dana aplikacja, bo pracodawcy szukają osób, którym zależy na pracy w jego firmie. Jeśli nie wiesz nic o firmie, to dla pracodawcy sygnał, że wcale Ci aż tak nie zależy.

Zastanów się co mógłbyś opowiedzieć o sobie rekruterowi. Pamiętaj, że nie zapytają Ciebie tylko jakie ukończyłeś szkoły i jakie posiadasz doświadczenie zawodowe, ale również zapytają o Twoje zainteresowania. I tu właśnie zazwyczaj zaczynają się schody. Większość z nas wpisuję w tym miejscu cokolwiek: sport, literaturę, muzykę itp. Jednak niestety mało kto potrafi opowiedzieć o ostatnio przeczytanej książce, co powoduje utratę wiarygodności.

W co się ubrać?
Ubiór powinien być oficjalny, elegancki oraz skromny. Najlepsze są garnitury, stonowane garsonki, niezbyt fikuśne bluzki. Pamiętajcie drogie Panie, aby nie przesadzić z makijażem, tipsami, czy fryzurą.

Pamiętaj, rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie formalne – nawet jeśli starasz się o pracę w miejscu gdzie panuje luz. Oczywiście w takich miejscach można pozwolić sobie na nieco swobodniejszy ubiór, lecz nie popadaj ze skrajności w skrajność. Wystarczy jeden element np. koszula o odważniejszym kroju. Największe problemy pojawiają się w lato, kiedy żar bije z nieba. Panie często przychodzą w zbyt krótkich spódniczkach oraz cienkich, przezroczystych bluzkach. Natomiast Panowie pozwalają sobie na spodnie do połowy łydki. Ubierając się w ten sposób z miejsca Cię dyskwalifikuje. Najgorszą sławą cieszą się klapki japonki. Jeżeli podczas rozmowy kwalifikacyjnej świecisz gołymi stopami, na sto procent nie dostaniesz pracy.

Wrzuć na luz
Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest poznać kandydata. Przygotuj się na różne pytania.Ważne jest, abyś odpowiadał wyczerpująco, a nie jednym zdaniem. Brak wyczerpującej wypowiedzi może być odebrana jako brak wiedzy lub chęć zatajenia czegoś. Taka osoba, choćby była geniuszem, odpada, bo nie dała się poznać i rekruter nie jest w stanie jej ocenić. Spróbuj rozmawiać swobodnie, odpowiadaj rozbudowanymi zdaniami. Jeśli dzielisz się jakąś myślą, to rozwiń ją. W ten sposób pokażesz, co rzeczywiście masz do powiedzenia.
Staraj się też być dyplomatyczny i delikatny. Nie możesz iść na rozmowę kwalifikacyjną z samymi żądaniami. Nawet jeżeli wiesz, że jesteś świetnym specjalistą, nie możesz od razu na początku spotkania mówić o swoich żądaniach. Oczywiście trzeba powiedzieć, ile się chce zarabiać i bez jakich dodatków nie wyobrażasz sobie pracy, ale uważaj na sposób przedstawiania wymagań. Nikt nie chce mieć wśród pracowników zadufanego w sobie gbura.

Pieniądze
To normalne, że za twoje umiejętności należy się odpowiednio wysokie wynagrodzenie. Jednak nie zakładaj, że dostaniesz więcej, niż sam zasugerujesz podczas rozmowy z rekruterem. Dlatego zanim pójdziesz na spotkanie, dowiedz się, ile się zarabia na stanowisku, na które aplikujesz. Weź pod uwagę także branżę, w której starasz się o pracę, i miasto, w którym firma się znajduje.
Często zdarza się, że osoby, które przeprowadzają się z małych miasteczek np. do Warszawy czy Wrocławia, podają znacznie zaniżone płace, kompletnie nieadekwatne do poziomu płac w dużym mieście. Wtedy nie tylko na pewno nie dostaniesz więcej, ale możesz w ogóle nie dostać pracy, bo rekruter uzna cię za osobę mało kompetentną. Ale trzeba też uważać, żeby nie przesadzić w drugą stronę - jeśli poprosisz o zbyt wysokie wynagrodzenie, firma zrezygnuje z twoich usług, bo będziesz dla niej za drogi.

Zapanuj nad stresem
Jeśli pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną spięty, to nie pójdzie ci ona najlepiej. Jak poradzić sobie ze stresem? Trening czyni mistrza. Dlatego wysyłaj jak najwięcej aplikacji i bierz udział w każdej rozmowie kwalifikacyjnej, na którą zostaniesz zaproszony. Nawet wtedy, gdy po rozmowie telefonicznej jesteś pewien, że nie jest to oferta dla ciebie. Im więcej takich rozmów odbędziesz, tym swobodniej będziesz się czuł na kolejnej. Również możesz poprosić kogoś znajomego, aby przeprowadził z Tobą „próbną” rozmowę kwalifikacyjną. Takie ćwiczenia na pewno pomogą Tobie zapanować nad stresem.

TOP 10 - czyli najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej :

  1. Dlaczego to właśnie dla Pana/Pani należy się te stanowisko?
  2. Jakie są Pana/Pani wymagania co do zarobków?
  3. Jakie Pan/Pani posiada zalety i wady?
  4. Czego Pan/Pani oczekuje od swojego pracodawcy?
  5. Co Pan/Pani wie o naszej firmie?
  6. Jak spędza Pan/Pani czas poza pracą?
  7. Proszę coś o sobie powiedzieć
  8. Jak znosi Pan/Pani stres?
  9. Jak by Pan/Pani ocenił(a) się w skali od jednego do dziesięciu?
  10. Czy ma Pan/Pani jakieś pytania do mnie?